AJNU CZ 2 – BRONISŁAW PIŁSUDSKI

Witajcie moi drodzy. Dziś przybliżę Wam postać bardzo niezwykłego człowieka dzięki, któremu Ajnowie uniknęli całkowitego zapomnienia.

Z wyspy Hokkaido przenosimy się do zaboru Rosyjskiego, a konkretnie na teren dzisiejszej Litwy. To właśnie tam w Zułowie 21 pazdziernika 1866 roku urodził się Bronisław Piłsudski brat Józefa Piłsudskiego.

Bronisław uczęszczał do gimnazjum w Wilnie, a następnie rozpoczął studia w Petersburgu. Tam przystąpił do rewolucyjnej organizacji Wola ludu i razem z jej członkami w 1887 roku przygotowywał zamach na cara Aleksandra III. Zamach nie udał się, a organizatorów schwytano. Bohater dzisiejszej części został przez władze carskie zesłany na piętnaście lat w najgorsze miejsce bo na Sachalin.

Bronisławowi dopisało jednak szczęście gdyż władzom Sachalinu brakowało ludzi wykształconych. Bohater dzisiejszej części został z tego powodu skierowany do pracy w kancelarii policji. Władze Sachalinu zauważyły bardzo szybko, że Bronisław to człowiek inteligentny i powierzano mu różne zadania między innymi obserwacjami klimatu i warunków na Sachalinie.

Bronisław był też nauczycielem w szkole. Zetknął się dzięki temu z rdzenną ludnością Sachalinu Nichwami. Zaczął badać ich kulturę. W 1891 roku Bronisław poznał badacza Lwa Sternberga.

W trakcie prac w południowej części sachalinu Bronisław zetknął się z ludem Ajnu, którzy bardzo go polubili i zaczęli dażyć bardzo dużym szacunkiem. Polak starał się poprawić warunki Ajnu i zbudował szkołę w, której uczył dzieci Ajnu Rosyjskiego. Dzięki niemu Ajnowie nauczyli się też nowych rzeczy, których nie znali między innymi jak hodować ziemniaki.

W końcu w 1897 roku Bronisław przestał być zesłańcem. Zamieszkał w wiosce Ajnu Ożenił się z krewniaczką jednego z wodzów Ajnów Chuhsammą.

W 1903 roku Bronisław z Wacławem Sieroszewskim wyprawił się na Hokkaido. Dzięki cudowi techniki fonografowi Edisona zarejestrowali między innymi pieśni Ajnów. Bronisław w dodatku wykonał zdjęcia. Badacz stworzył też słownik języka Ajnu z około dziesięcioma tysiącami zwrotów. Rzeczy te są niezwykle cenne gdyż dzięki nim można poznać kulturę tego ludu i ich prawie zapomniany język.

Polak nie wrócił już do swojej wioski i rodziny gdyż w 1904 roku wybuchła wojna pomiędzy Japonią, a Rosją. Bronisław udał się do Polski. Przez jakiś czas mieszkał w Zakopanem i próbował badać podhale. W 1917 roku przeniósł się do Szwajcarii, a stamtąd bardzo szybko do Paryża gdzie zginął tragicznie 17 maja 1918 roku. Na Hokkaido żyją do dziś potomkowie Bronisława.

Moi drodzy na dziś to tyle. Ostatecznie kolejne publikacje będą w każdy czwartek. Kolejna część o ludzie Ajnu już za tydzień. Trzymajcie się.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *