AJNU CZ 3 – WZMIANKI i HISTORIA OD VIII DO KOŃCA XIX WIEKU

Witajcie moi drodzy. Dziś trzecia część tematu o tajemniczym i mało znanym ludzie Ajnu. Pewne informacje mogą wskazywać na to, że Japończycy mieli kontakt z Ajnu od viii wieku. W dokumencie z 805 roku znajduje się informacja, że cesarz miał bardzo duże wydatki na wojnę z Ajnu.
Kolejna wzmianka o tym ludzie znajduje się w xiv wiecznym dokumencie o rodzie Andō,który sprawował władzę na wyspie Hokkaido.

Pierwsza zachodnia wzmianka o Ajnu znajduje się w “Listach Japońskich” Ludwika Froesa z 1565 roku. Kolejne informacje znajdują się w dziennikach Europejskich podróżników, którzy zapuszczali się na te obszary i mieli styczność z Ajnu.
Tak więc na podstawie danych znajdujących się w tamtych dokumentach badacze przypuszczają, że w tamtym okresie żyło mniej więcej czterdzieści tysięcy Ajnu. Okres xvii i xviii wieku to czas gdy Japończycy na Hokkaido zaczynają niszczyć Ajnu. Lud ten próbował się bronić. W 1781 roku na Hokkaido wybuchło powstanie, które zostało stłumione, a efektem tego była kolonizacja i zniewolenie Ajnu.

W latach 1822 – 1854 populacja Ajnu w skutek działalności władz sioguna i chorób zaczęła drastycznie maleć.
W 1853 roku w trakcie rozmów pomiędzy siogunatem, a Rosją przed podpisaniem traktatu przedstawiciele sioguna stwierdzili, że obszar zamieszkiwany przez Ajnu to od zawsze były ziemie Japońskie,
Na samym początku okresu Meiji bo już w 1869 roku władze Japońskie stworzyły Kaitakushi czyli urząd do spraw kolonizacji. Urząd ten nadzorował przebieg asymilacji Ajnu. Niespełna dwa lata po stworzeniu tego urzędu zabroniono kobietom Ajnu noszenia kolczyków, robienia sobie tradycyjnych tatuaży, a także zwyczaju, który nakazywał palenie domostwa zmarłego Ajnu.
Lata 1873 – 1878 to kolejne zakazy między innymi władze cesarskie zabroniły Ajnu połowu ryb, zakaz polowań, a w 1877 odebrano ziemie Ajnom. Japończycy zaczęli mówić na Ajnu autochtoni.
W 1899 roku została wydana ustawa o tzw. ustawa o ochronie dawnych autochtonów Hokkaido. Na mocy tej ustawy cesarstwo miało oddać Ajnom ziemie zabrane wcześniej. Niestety w praktyce nie zrobiono tego gdyż większość ziemi, która należała wcześniej do Ajnu była już własnością Japonii.

Moi drodzy na dziś to tyle. Czwarta część będzie o sytuacji Ajnu w xx wieku oraz współcześnie. Trzymajcie się.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *