AJNU CZ 5 – MIT O AJNU RAKKURU

Witajcie moi drodzy. Dziś dalszy ciąg opowieści o tajemniczym ludzie z Hokkaido. Ta część jest poświęcona pewnemu niezwykłemu Ajnowskiemu mitowi.
Mit o Ajnu rakkuru ma różne nazwy gdyż wszystkie mity i historie u Ajnów były i są przekazywane ustnie, a po drugie pamiętacie, że mało wiemy o tych tajemniczych mieszkańcach Hokkaido.
Mit mówi, że w czasach gdy na ziemi nie było jeszcze ludzi kilku kamuj – bogów ajnowskich znalazło się na ziemi.
Zatrzymajmy się tu na moment by zrobić dygresję. Ajnowie pojęcie Kamuj używają w bardzo szerokim kontekście. Mówią tak na swoich bogów, ale nazywają też tym słowem niedzwiedzie, które są dla nich bardzo ważne.
Tajemniczy lud z Hokkaido wierzy, że w niedzwiedziu znajduje się duch boga, który przynosi ludziom jedzenie i futro. Śmierć niedzwiedzia ma powodować, że duch wraca do siedziby boga. Wracamy do historii.
Ziemia w momencie przybycia bogów była w bardzo złym stanie, gdyż znajdowało się na niej wiele demonów.
Wyznaczyli oni Kanna kamuj – boga gromów jako odpowiedzialnego za porządek na ziemi. Po jakimś czasie bóstwo to przerwało powierzoną mu misję gdyż zakochał się w Chikisani. Po tym jak bóg gromów znalazł się w jej pobliżu jego wybranka zaczęła się palić i z płomieni narodził się syn pary Ajnu rakkuru.
Po narodzinach Ajnu rakkuru bogowie stworzyli na ziemi fortece, a opieką jak i wychowaniem wspomnianej postaci zajęła się bogini słońca.
Ogień całkowicie spalił matkę ajnu rakkuru, ale płonął nadal więc bogowie umieścili go w miejscu gdzie był wychowywany jej syn.
Bardzo szybko po narodzinach Ajnu rakkuru bogowie ukończyli porządki na ziemi. Stworzyli między innymi rośliny, zwierzęta i Ajnów bowiem w języku ajnów nazwa ich ludu oznacza też człowieka. Bogowie bardzo szybko nauczyli ludzi najważniejszych rzeczy.
Nadszedł jednak czas gdy Ajnu rakkuru miał stać się dorosły i pełnić obowiązki przywódcy ludzi. Pierwszymi poważnymi przeciwnikami dla Ajnu rakkuru był demon pod postacią olbrzymiego jelenia oraz czarownice.
Ajnu rakkuru pokonał jelenia. Okazało się jednak, że walka z jeleniem była próbą zorganizowaną przez bogów, którzy chcieli sprawdzić jego umiejętności.
Zaraz po tej walce gdy młody przywódca wracał do swojej siedziby dowiedział się, że jego przyszła narzeczona łabędzia księżniczka została porwana przez czarownice do państwa ciemności.
Bogini słońca podarowała Ajnu rakkuru specjalny miecz. i udał się do państwa ciemności i pokonał armię demonów.
Następnie spowodował, że jego miecz rozjaśniał od błyskawicy, którą zesłał jego ojciec i doprowadził w ten sposób do tego, że państwo ciemności zaczęło płonąć. Następnie razem ze swoją przyszłą żoną powrócił do swojej twierdzy. Bogini słońca opuściła jego siedzibę, a Ajnu rakkuru został od tej pory przywódcą ziemi.
Bohater przez wiele lat był przywódcą ziemi. Niestety gdy Ajnu rakkuru był stary ludzie przestali być dobrzy i zaczęli popełniać przestępstwa. Zanim opuścił ziemie oznajmił ludziom, że będzie wracać gdy w trakcie burzy będą grzmoty.
Moi drodzy na dziś to tyle. Za tydzień ostatnia część o Ajnach w, której będzie o kulturze tego tajemniczego ludu. Trzymajcie się.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *