AJNU CZ 6 – KULTURA

Witajcie moi drodzy. Dziś ostatnia już część tematu o mało znanym i tajemniczym ludzie Ajnu z Hokkaido. W tej ostatniej części porozmawiamy sobie o zagadnieniach kulturalnych związanymi z tym ludem.

Zacznijmy od tego jak mieszkali Ajnowie. Ten tajemniczy lud zamieszkiwał w małych osiedlach nazywanych Kotanami. W takim osiedlu zamieszkiwało maksymalnie kilkanaście rodzin. Każdy Kotan miał swojego naczelnika. Domostwa były drewniane.
Ajnowie budowali swoje osiedla przeważnie w pobliżu wybrzeża oceanu. Przeważnie w pobliżu kotanów znajdowała się też jakaś rzeka lub jezioro. Nazwa danego kotanu była też przeważnie nazwą pobliskiej rzeki.

Ikupasuj były to specjalne pałeczki, które służyły Ajnom do jedzenia, ale też Ajnowie stosują je w trakcie modlitw i obrzędów. Ikupasuj to symbol ptaków ponieważ to właśnie te zwierzęta zanoszą modlitwy Ajnów do bogów.

Inau to przedmiot ofiarny. Ajnowie wykonywali go z drewna. Znajdowały się w każdym domu oraz w miejscach ważnych dla tego ludu. Inau umieszczane w domu było symbolem bóstwa opiekuńczego dla domu i rodziny. Po za tym miały też rolę talizmanu ochronnego.
Podczas sztormów Inau wrzucano do oceanu by udobruchać bóstwa. Istnieje kilka hipotez na temat symboliki Inau. Wymienię dwie bardziej popularne. Pierwsza hipoteza mówi o tym, że Inau to symbol ofiary z ludzi. Ajnowie jednak nie składali takich ofiar więc raczej mało prawdopodobne by akurat miało to symbolizować. Druga hipoteza mówi o tym, że Inau tak samo jak Ikupasuj symbolizują ptaki.

Mężczyzni oraz kobiety w tym tajemniczym ludzie nosili kolczyki. W dodatku kobiety nosiły tatuaże.
Podczas bardzo ważnych obrzędów mężczyzni mają korony wykonane z drewna, które przyozdabia słoma, przy pasach natomiast mają miecze.
Kimona Ajnów posiadały specjalny wzór, który robiły kobiety. Ten wzór informował o tym z, którego Kotanu pochodzi właściciel kimona, a poza tym według tradycji Ajnów wzór ten był też ochroną przed złymi duchami.
Kobiety Ajnu były bardzo ważne gdyż one przejmowały majątek jako spadek oraz pozycję w społeczeństwie.

Moi drodzy to już koniec tematu o tajemniczym ludzie Ajnu robionego we współpracy z Ignacym z Japonii. Mam nadzieję, że temat Wam się spodobał. Ważne od tej pory Japonia będzie we wtorki. Tak więc za tydzień wracamy do Meiji. Trzymajcie się.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *