NAWIĄZANIE STOSUNKÓW DYPLOMATYCZNYCH POMIĘDZY JAPONIĄ, A POLSKĄ CZ 4 – UMACNIANIE SOJUSZU

Witajcie moi drodzy. Dziś opowiem Wam dalej o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską. W pierwszej części opowiedziałem Wam o tym w jakich okolicznościach do tego doszło, w części drugiej opowiedziałem Wam o przyczynach, a w części trzeciej o niezwykłej pomocy jaką udzieliła Japonia.
Mamy rok 1920. Cesarstwo Japonii bardzo uważnie śledzi losy wojny Polsko bolszewickiej. Japoński wiceminister spraw zagranicznych wypominał Targowskiemu, że Polska nierozsądnie wdała się w wojnę, którą może przegrać.
19 sierpnia do Japonii dociera informacja, że Polacy wygrali bitwę pod Warszawą. Premier kraju wschodzącego słońca Takashi Hara pogratulował polskiemu posłowi zwycięstwa jakie odniosła Polska. Przyczyny tak sporego niepokoju o los Polski były następujące. Cesarstwo potrzebowało sojusznika, który pomógłby w walce z bolszewikami. Sytuacja, którą stworzył traktat wersalski była dla Japonii bardzo korzystna i Japończykom zależało na podtrzymaniu tej sytuacji. Natomiast gdyby Polska przegrała wojnę z bolszewikami to sytuacja zmieniłaby się.
Po zwycięstwie Polaków sojusz Japonii i Polski jeszcze bardziej się umocnił. Cesarstwo doceniało między innymi Polski wywiad i wojsko.
Moi drodzy to wszystko na dziś. Za tydzień opowiem Wam dalej o Meiji, a za dwa tygodnie opowiem Wam jak wyglądała dalsza współpraca pomiędzy Japonią i Polską. Trzymajcie się.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *