NAWIĄZANIE STOSUNKÓW POMIĘDZY JAPONIĄ, A POLSKĄ CZ 2 – PRZYCZYNY ZAINTERESOWANIA POLSKĄ

Witajcie moi drodzy. Dziś opowiem Wam dalej o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią, a Polską. W tej części opowiem Wam czemu Japonia była zainteresowana państwem, które dopiero co odzyskało niepodległość.
Pierwszym powodem zainteresowania ze strony Japonii był wspólny wróg. Kraj wschodzącego słońca od dawna rywalizował z Rosją na dalekim wschodzie między innymi konflikt z roku 1905. Natomiast Polska tu wystarczy wymienić tylko, że Rosja była jednym z trzech zaborców i wprowadziła rusyfikacje.
Po drugie mimo, że może to wydać się banalne, ale Japończycy od końca XIX wieku interesowali się Polakami i Polską. Spowodował to major Fukushima. Pamiętacie opowiadałem Wam o jego konnej wyprawie z Berlina do Władywostoku. Wspomnienia majora z etapu wyprawy, który wiódł przez ziemie Polskie oraz stworzony na tej podstawie utwór Naobumiego Ochiaiego “Wspomnienie Polski” cieszyły się dużą popularnością.
Masataka o, którym wspominałem w części pierwszej tego tematu gdy był pytany czemu akurat Polska jako sojusznik ? podawał dwa powody o, których już wspomniałem, ale podawał jeszcze dwa.
Japoński oficer mówił, że Polacy posiadają “prosty kręgosłup”. Japończyk mówiąc to miał na myśli, że uważał Polaków za ludzi bardzo honorowych, odważnych, uczciwych i, że nigdy się nie poddawali. Mówił też, że skoro przez okres zaborów Polacy nie stracili swojej tradycji oraz języka to w naszym kraju istniała odpowiednia hierarchia społeczna oraz odpowiednie wychowanie. Kapitan mówił, że ważną rolę odgrywały tu szacunek do tradycji, pamięć o przodkach oraz zasadach i wartościach jakie wyznawali. Tak więc według Japończyków nasz kraj był pod pewnymi względami bardzo podobny do kraju wschodzącego słońca.
Moi drodzy na dziś to wszystko. Za tydzień skończę opowiadać Wam o Szinto i mitologii, a za dwa tygodnie opowiem Wam dalej o początkach kontaktów dyplomatycznych pomiędzy Japonią, a Polską. Trzymajcie się.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *