DROGA IMPERIUM CZ 1 – IEYASU TOKUGAWA 1543 – 1616

Witajcie moi drodzy. Na początek trochę wstępu. W temacie Droga imperium omówimy sobie okresy Meiji, Taishó, Shówa. By bardziej zrozumieć co wydarzyło się w tych okresach to zaczniemy wszystko od Okresu Edo. W tej pierwszej części poznamy bliżej Ieyasu Tokugawę pierwszego sioguna z tego rodu, który rządził Japonią przez cały okres Edo.
Ieyasu urodził się 31 stycznia 1543 roku. W okresie gdy przyszły siogun dorastał ród Tokugawa walczy z dwoma potężnymi rodami Oda, Imagawa.
W 1548 roku klan Oda zajął Mikawę czyli ziemie należące do rodu Matsudaira – tak do pewnego momentu nazywał się ród przyszłego sioguna.
Hirotada ojciec Ieyasu poprosił o pomoc ród Imagawa. Ieyasu ma w efekcie tych zabiegów dyplomatycznych stać się zakładnikiem rodu Imagawa.
Ród Oda dowiedział się o tych planach i w trakcie podróży przyszłego sioguna do rodu Imagawa porywa chłopca.
Ród Oda szantażuje Hirotade, że zabiją Ieyasu jeśli nie zerwie sojuszu z rodem Imagawa, ale ojciec przyszłego sioguna nie ugina się.
Ród Oda jednak nie zabił chłopca. W następnym roku Hirotada Matsudaira umiera, a wkrótce po nim umiera też przywódca rodu Oda.
Śmierci przywódców obu rodów sprawiły, że ród Imagawa wzmocnił jeszcze bardziej swoją pozycję.
Ród Imagawa świetnie wykorzystał sytuacje i zaatakował ród Oda. Nobuhira Oda stał się na krótko zakładnikiem rodu Imagawa.
Doszło do negocjacji w efekcie, których ród Imagawa wziął pod “opiekę” Ieyasu, a wypuściła Nobuhirę i wycofała się z zajętych terenów.
Mamy 1556 roku ród Imagawa wypuszcza Ieyasu. Młody Tokugawa staje się sprzymierzeńcem Imagawa i jako sprzymierzeniec tego rodu prowadzi walki z rodem Oda.
Mamy 1560 roku ród Imagawa jest u szczytu swojej potęgi i zajmuje Kioto stolice Japonii. Ród Ieyasu oczywiście pomagał w kampanii i zajął Marune.
Ród Imagawa jednak bardzo szybko przegrał w bitwie pod Okehazamą. W bitwie tej zginął przywódca rodu Imagawa.
Przegrana Imagawa stała się okazją dla rodu Matsudaira czyli rodziny Ieyasu. Bliscy przyszłego sioguna w tajemnicy sprzymierzyli się z rodem Oda.
W 1561 roku Matsudaira zdobyli jedną z twierdz rodu Imagawa. Po tym zwycięstwie rodzina przyszłego sioguna zajęła się sprawami wewnętrznymi swojej prowincji.
Mija kilka lat. Mamy rok 1566 Ieyasu zmienia nazwisko rodowe na Tokugawa. Uważał, że jego ród pochodzi od rodu Minamoto i Fujiwara. Zmiana nazwiska jest dowodem na to, że Ieyasu miał już wtedy wielkie ambicje polityczne.
Mimo to Ieyasu nadal pozostaje sojusznikiem Nobunagi Ody i jest zmuszony mu pomóc gdy w listopadzie 1568 roku Nobunaga zajmuje Kioto i staje się faktycznym władcą kraju wschodzącego słońca.
Ieyasu rozpoczyna działania by odłączyć się od rodu Oda. W tym celu nawiązuje bliskie relacje z rodem Takeda.
Dzięki temu w 1570 roku pokonuje ród Imagawa zajmując ich główną siedzibę Sunpu. Mimo to robi coś nieoczekiwanego bo obiecuje przywódcy rodu Imagawa uwolnienie i zwrot posiadłości.
Nie poprzestaje jednak na tym i stara się o sojusz z rodem Uesugi, a ród ten był wrogiem rodu Takeda.
Posunięcia Tokugawy doprowadziły do wojny z rodem Takeda. Początkowo Ieyasu przegrywa z rodem Takeda.
W 1575 roku Ieyasu zmusza szantażem ród Oda do pomocy i 28 czerwca tego samego roku wspólnie z rodem Oda pokonuje ród Takeda.
Po paru latach w 1579 roku w wyniku oskarżenia o spiskowanie z rodem Takeda w celu zabicia Nobunagi Ody żona Ieyasu i jeden z jego synów Nobuyasu zostają skazani na śmierć syn zgodnie z kodeksem poprzez sepuku czyli honorowe samobójstwo.
Po tych wydarzeniach Ieyasu oficjalnie wyznacza jednego ze swoich synów Hidetade na następcę.
Mamy rok 1582 Ieyasu przy pomocy Nobunagi Ody doprowadza do klęski i upadku ród Takeda. Tokugawa odwdzięcza się Nobunadze i pomaga mu gdyż ten nadal musi walczyć by utrzymać swoją władzę.
Faktyczny władca kraju wschodzącego słońca oddaje Tokugawie między innymi prowincje Suruga.
W tym samym roku dochodzi jednak do jednego z ważniejszych wydarzeń, a mianowicie Nobunaga Oda w wyniku zdrady ze strony jednego z sojuszników zostaje zabity lub według innej wersji popełnił sepuku.
Mamy rok 1582. Na wieść o tym, że Nobunaga w wyniku zdrady nie żyje Ieyasu atakuje ród zdrajcy czyli – Mitsuhide Akechi i zajmuje między innymi Shinano, a następnie pokonał ród Akechi w bitwie pod Yamazaki.
Zatrzymajmy się na chwilę by zrobić dygresję celem wyjaśnienia sytuacji politycznej, która się wytworzyła po śmierci Nobunagi.
O wypełnienie pustki politycznej walczą przywódcy dwóch potężnych rodów Hideyoshi Toyotomi oraz Katsuie Shibata. Toyotomi zwyciężył wygrywając w 1583 roku bitwę pod Shizugatake. Katsuie po przegranej bitwie popełnił sepuku.
Mamy rok 1584 Ieyasu decyduje się nawiązać sojusz z rodem Oda, który po śmierci Nobunagi ma bardzo słabą pozycję. Fakt ten sprawia, że Tokugawa i Hideyoshi zaczynają walczyć. W trakcie walk Nobukatsu oda zdradza Tokugawę i przechodzi na stronę rodu Toyotomi. Bardzo szybko jednak walczące strony zawierają porozumienie. W jego wyniku Hideyoshi Toyotomi przejmuje posiadłości rodu Oda, a Ieyasu składa obietnicę, że nie wystąpi przeciwko Hideoshiemu.
W 1590 roku Ieyasu pomógł Hideyoshiemu w trakcie jego walk o Odawarę. W nagrodę za pomoc Toyotomi oddaje Tokugawie region Kantó. Od tego momentu główną siedzibą Tokugawy staje się Edo czyli dzisiejsze Tokio. Dzięki temu Ieyasu stał się jednym z najbardziej znaczących ludzi w kraju wschodzącego słońca.
Zostawiamy na chwilę w spokoju Tokugawę w jego nowej siedzibie i by bardziej zrozumieć wielkie wydarzenia rozgrywające się w kraju wschodzącego słońca troszkę opowiemy sobie o Toyotomim faktycznym władcy Japonii.
Hideyoshi Toyotomi w 1592 roku zaczął realizować swoje wielkie plany podbicia Korei i Chin. Część badaczy przypuszcza, że Toyotomi przez tą wojnę chciał osłabić część pozostałych rodów potężnych samurajów.
Japończycy początkowo zwyciężali. Potem jednak wojska Toyotomiego zaczęły się wycofywać ponieważ zostały odcięte od Japonii przez flotę Koreańską, a do wojny po stronie Korei włączyła się też chińska dynastia Ming.
Taką ostateczną klęską planów Toyotomiego było pokonanie okrętów Japońskich przez mniejszą liczebnie flotę Koreańską.
Toyotomi zreformował też kraj wschodzącego słońca między innymi zakazał przechodzenia z niższych do wyższych klas społecznych tak więc np kupiec nie mógł stać się już samurajem. Po za tym reforma na mocy, której tylko samuraj mógł mieć broń.
W 1593 roku urodził się Hideyori syn Toyotomiego. Przenieśmy się o kilka lat na przód. Mamy 1598 rok. Toyotomi zaprasza przedstawicieli najważniejszych rodów na spotkanie. W jego trakcie ustanawia sześciu regentów, którzy po jego śmierci mieli rządzić krajem wschodzącego słońca do momentu, aż jego syn stanie się zdolny by rządzić samodzielnie.
Regentami zostali nasz dzisiejszy bohater Ieyasu Tokugawa, Toshiie Maeda, Terumoto Móri, Hideie Ukita, Kagekatsu Uesugi, Takekage Kobayakawa,
Trzeba zaznaczyć tu dwie rzeczy. Po pierwsze Tokugawa był najpotężniejszym danjo w Japonii, a pozostała piątka regentów była jego wasalami. Druga sprawa Tokugawa był też najbogatszym człowiekiem w kraju wschodzącego słońca. Tokugawa miał 2,5 miliona koku. Tu mała dygresja. Koku to jednostka używana w dawnej Japonii. Uważano, że koku to ilość ryżu, którą człowiek zje przez rok. Natomiast przeliczając na litry 1 koku to 180,39 litra. To wracamy do opowieści.
Toyotomi zmarł wkrótce po ustanowieniu regentów. Synem Toyotomiego zajął się Maeda. Natomiast Ieyasu w tym czasie zaczął nawiązywać bliższe relacje z rodami, które niezbyt lubiły Toyotomiego.
Mamy 1599 rok Maeda umiera, a Tokugawa nie traci czasu i zdobywa Osace. Posunięcie Tokugawy nie spodobało się pozostałym regentom. Wydarzenia te doprowadziły do powstania dwóch wrogich sobie stronnictw czyli obozu wschodniego, którego przywódcą był oczywiście Ieyasu Tokugawa oraz obozu zachodniego, którym dowodził Mitsunari Ishida.
Mitsunari zamierzał uderzyć bardzo szybko na Tokugawe. Zawarł w tym celu sojusz z regentem Kagekatsu Uesugim. Ishida zamierzał zająć Edo główną siedzibę Tokugawy gdyż uważał, że to wystarczy do pokonania Tokugawy.
Mamy czerwiec 1600 roku Siły Tokugawy pokonały Uesugiego. Mniej więcej w tym samym czasie ród Kobayakawa postanowił odejść ze stronnictwa Ishidy. Natomiast ród Móri postanowił, że zachowa neutralność.
Dochodzimy do najważniejszego wydarzenia, które doprowadziło do rozpoczęcia okresu Edo.Mamy 21 października 1600 roku w tym dniu doszło do bitwy pod Sekigaharą. Badacze uważają, że siły obozu wschodniego liczyły mniej więcej 130 tysięcy żołnierzy, a siły obozu zachodniego mniej więcej 80 tysięcy żołnierzy.
Miejscowość znajdowała się w dolinie. Wiadomo, że w tym miejscu krzyżowały się ważne drogi. Miejsce na bitwę zostało wybrane przez Ishidę. Zablokował on Tokugawie wyjście z doliny. Ishida miał bardzo prosty plan bitwy. Zamierzał uderzyć na wojska Tokugawy z dwóch stron gdy wejdą one w dolinę.
Wiadomo, że warunki atmosferyczne były bardzo ciężkie gdyż w noc przed bitwą padał dosyć ulewny deszcz, a rano unosiła się mgła. To przejdźmy w takim razie do bitwy.
Siły Tokugawy atakowały pozycje Ishidy, ale niestety bez sukcesu. W końcu Ishida wydał rozkaz Kobayakawie by uderzył na Tokugawę. Ishida nie wiedział, że Kobayakawa już nie jest po jego stronie i zamiast spełnić wydany rozkaz zaatakował siły Ishidy. Dzięki temu posunięciu Tokugawa wygrał bitwę pod Sekigaharą.
Ishida uciekł z pola walki, ale został schwytany po kilku dniach i na rozkaz Tokugawy został ścięty. Bitwa pod Sekigaharą to moment od, którego ród Tokugawy przez 250 lat rządził Japonią.
Niespełna trzy lata po bitwie pod Sekigaharą w 1603 roku Ieyasu został pierwszym siogunem z rodu Tokugawa. Mimo to w 1605 roku zrezygnował ze stanowiska na rzecz swojego syna Hidetady. Na tym skończę bo co prawda Ieyasu żył jeszcze kilkanaście lat, ale w drugiej części tematu pojawi się na momencik w związku z pewnymi wydarzeniami.
Moi drodzy na dziś to wszystko. Mam nadzieję, że Wam się podobało. Trzymajcie się

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *