JAPONIA DO OKRESU NARA CZ 2 – NAJDAWNIEJSZE DZIEJE KRAJU WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA

Witajcie. W pierwszej części tego tematu opowiedziałem jak mitologia przedstawia początki Nipponu. Dziś opowiem o najdawniejszych dziejach Japonii. Tak więc bez przedłużania zapraszam na drugą część. 

 

PIERWSI MIESZKAŃCY WYSP JAPOŃSKICH

Niestety nie wiemy, od kiedy człowiek zamieszkuje obszar dzisiejszej Japonii. Badacze uważają, że od mniej więcej 200 tysięcy lat. Niestety na potwierdzenie tej hipotezy nie ma żadnych dowodów archeologicznych.

Do niedawna najstarszy szkielet ludzki odkryty w Japonii przez naukowców liczył mniej więcej 17 tysięcy lat.  Trzy lata temu, w 2017 roku, wszystko jednak się zmieniło. Na wyspie Ishigaki odkryto szkielet, który liczy mniej więcej 27 tysięcy lat. 

Najdawniejszymi mieszkańcami Nipponu byli zbieracze i łowcy, którzy żyli w małych skupiskach. Takie grupy liczyły maksymalnie 150 osób.  Wiodły one życie koczownicze. 

Ludzie żywili się upolowanymi dzikami i jeleniami, oraz zebranymi  orzechami i jagodami. 

 

OKRES JÓMON 12000 R.P.N.E. – 250 R.P.N.E

Ceramiczne naczynie z okresu Jómon

 

Teraz troszkę opowiem o pierwszym i najdłuższym zarazem okresie w historii Nipponu. Nazwa tego okresu związana jest z  motywem, który był umieszczany na naczyniach wykonanych z ceramiki. 

Naukowcy i badacze dzielą ten najdawniejszy okres na  pięć podokresów i trzy pomniejsze okresy. W tym okresie społeczności myśliwych i zbieraczy zamieszkiwały spory obszar od dzisiejszego Riukiu, aż po Hokkaido.  

Społeczności te, oprócz zbieractwa i polowań, zaczęły zajmować się połowem. Ludzie Ci tworzyli narzędzia z kamienia i kości, między innymi haczyki do wędek, ostrza harpunów. Warto też wspomnieć, że w polowaniach używali łuków. Z czasem społeczności tego okresu zaczęły opierać się głównie na polowaniach. 

Warto też wspomnieć, że w tym okresie doszło do dość dużego osiągnięcia, ponieważ ówcześni mieszkańcy Nipponu wykonywali naczynia ceramiczne. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że były to najstarsze na świecie naczynia z ceramiki. Najbardziej charakterystyczne wyroby ceramiczne z tego okresu pochodzą z tzw. podokresu początkowego. Posiadały one wzory i motywy pręgowate i fasolowate.  Ceramikę wypalano w temperaturze 800 – 900 stopni. Wyrobem ceramiki zajmowały się głównie kobiety.

Archeolodzy odkryli też rozmaite figurki z tego okresu, wykonane z gliny. Przedstawiają one głównie kobiety. Znaleziska te to dowód na to, że już wtedy w Nipponie istniał jakiś kult religijny. Jaki? Tego niestety nie wiemy.  

Zanim przejdę dalej, wspomnę tylko, że pierwszym archeologiem, który odkrył znaleziska z tego okresu, był amerykański zeolog oraz orientalista Edward Sylwester Morse.  

 

 

OKRES YAYOI 250 R.P.N.E. – 300 R.N.E. 

Zacząć należy od tego, że na kontynencie azjatyckim doszło do zmian klimatycznych, które spowodowały powstanie pustyń. Skutkiem tego była migracja ludów zamieszkujących obszary półwyspu koreańskiego, dzisiejszych Chin i Mongolii. Ludy te zaczęły kolonizować Nippon. Posiadały one już takie umiejętności jak uprawa roli, obróbka brązu oraz żelaza. Społeczności te “przyniosły” ze sobą też nową religię, która z czasem przekształci się w japońską religię Shintó. 

Ludy te żyły w mniejszych grupach nazywanych klanami. Na czele każdego klanu stał przywódca, który pełnił również funkcję kapłana oraz wodza wojennego na wypadek konfliktu. Każdy klan miał swoje bóstwo – kami.  

Przywódca klanu, można powiedzieć, był “odpowiedzialny” za bóstwo swojego klanu. W trakcie wojen pomiędzy klanami ten, który zwyciężał, niejako przyłączał do swojego klanu kami pokonanego przeciwnika. Skutkiem tego było wytworzenie się panteonu bóstw.  

Skoro mówimy o konfliktach, to wspomnę tu od razu, że stosunki pomiędzy klanami były dość skomplikowane. Z czasem po wielu konfliktach zaczęły powstawać różne, że tak to nazwę, okręgi.   

Niestety w okresie tym nie istniało jeszcze ani pismo, ani jakakolwiek forma pieniądza. Ludzie chodzili w strojach ze skór.  

Należy też wspomnieć, że kobiety miały dość dobrą pozycję społeczną. Badacze twierdzą, że istniały nawet przypadki, że to właśnie kobiety zostawały przywódcami klanu.  

Na sam koniec powiem jeszcze jedno. Nazwa okresu Yayoi pochodzi od nazwy części jednej z dzielnic Tokio w, której archeolodzy znaleźli przedmioty archeologiczne z tego okresu.

 

Na dziś to wszystko. Uznałem, że na tą część tyle wystarczy. W kolejnej części pojawi się więcej ciekawych rzeczy. Mimo, że ta część jest krótsza liczę, że Wam się spodobało. Trzymajcie się. 

 

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *