PODSUMOWANIE LUTEGO 2021 ROKU

Witajcie. Ten wpis to moje podsumowanie lutego 2021 roku. Wpis porusza następujące audiobooki : Burzliwe czasy”, “Zbrodnia i kara”, “Wróżda” Opowiem też o jednym nowym podcaście kryminalnym, który odkryłem. 

 

AUDIOBOOKI

 

“BURZLIWE CZASY” MARIO VARGAS

 

Najpierw, zanim opowiem o swoich wrażeniach, podam Wam jako cytat opis “Burzliwych czasów”. Opis pochodzi z audioteki, bo nie różni on się niczym od opisu np. na Lubimy czytać.  

 

“Gwatemala, lata 50. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego Edwarda Bernaysa – specjalistę PR. Nie ma pojęcia, że ten ruch doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej, a główną rolę odegra w niej Martita Borrero Parra, uwodzicielska i zmysłowa Miss Gwatemali. Czy namiętność i spryt pozwolą osiągnąć wszystko?
Brawurowa historia kłamstwa tak dobrego, że stało się prawdą. Burzliwe czasy, mistrzowskie niczym Święto Kozła, odsłaniają kulisy rozgrywki, która do dziś rezonuje w światowej polityce i stanowi materiał na genialny serial.
A wszystko to wydarzyło się naprawdę” 
“Burzliwe czasy” Mario Vargas okładka audiobooka
Po pierwsze uważam, że do tego audiobooka trzeba się ciut przygotować i posprawdzać informacje o tym “ciekawym zajściu”. 
Zawiodłem się na tym audiobooku. Mario Vargas to Peruwiański noblista i polityk i ze względu na tego Nobla, i z wydarzeń w latach 50, które miały miejsce w Gwatemali, rzeczywiście można sporo wyciągnąć.
 Bohaterowie rozmawiają tu tak trochę o niczym. Mamy do czynienia z przeskokami w czasie i nie są one chronologiczne co też sprawia, że bardzo łatwo się gubimy. To moje największe zarzuty wobec tego audiobooka.
Plusem, moim zdaniem, jest dość ciekawa postać miss Gwatemali, ale to jedyna zaleta, dla której warto zapoznać się z “Burzliwymi czasami”. 
Na sam koniec słówko o lektorze.  Audiobook czyta Bartosz Szpak i to dość średni lektor, moim zdaniem. Za audiobook odpowiadają Wydawnictwo Znak oraz Audioteka. 

“ZBRODNIA i KARA” FIODOR DOSTOJEWSKI

Ten audiobook to moje pierwsze zetknięcie z klasyką i moje pierwsze spotkanie z literaturą rosyjską. Najpierw opis, który pochodzi z Lubimy czytać. 
“„Zbrodnia i kara” to bez wątpienia najwybitniejsze literackie studium psychiki zbrodniarza. Dostojewski nadzwyczaj wnikliwie obrazuje motywy popełnionej zbrodni, a także wewnętrzną walkę sprawcy z dręczącymi go wyrzutami sumienia. Pomysł historii Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta prawa, który postanawia zamordować bogatą lichwiarkę, zrodził się prawdopodobnie, kiedy autor przebywał na katordze, a jego współwięźniami byli między innymi mordercy.”. 
“Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski okładka superprodukcji
Uważam, że fabuły raczej nie trzeba nikomu przedstawiać.  Bardzo podoba mi się to, jak w całej historii autor przedstawił postać głównego bohatera, Raskolnikowa, i to, co z nim się działo po czynie, którego dokonał. Uważam, że autor przedstawił to genialnie
Autor stworzył też bardzo ciekawe wątki poboczne. Niestety ich bohaterowie nie są dopracowani. To dla mnie dylemat. Ponieważ z jednej strony dzięki temu bardziej skupiamy się na postaci głównego bohatera, ale z drugiej strony uznaję to za minus. 
Druga kwestia, która mi się nie podoba w “Zbrodni i karze”, to zakończenia wątków pobocznych. 
 Muszę też wspomnieć o wykonaniu audiobooka. Został on zrobiony jako super produkcja, czyli mamy bardzo wiele głosów, ścieżkę dźwiękową oraz odgłosy otoczenia. Głosy osób wybranych do tego projektu bardzo mi się podobały. Natomiast mam  zarzut wobec muzyki do tej super produkcji. Ona, moim zdaniem, nie pasuje tu za bardzo i powinna być inna. 

“W KOMNATACH WOLF HALL” HILARY MANTELL

 

 

Najpierw opis i znów Audioteka, bo opis identyczny, jak na Lubimy czytać. 

 

“ Monumentalna, wciągająca, bezwzględna opowieść o czasach Henryka VIII
Dwór Henryka VIII jest zasiedlony samymi wilkami. Krwiożercze, żądne pieniędzy, władzy i sławy istoty otaczają króla. Ale tylko Cromwell odważy się zaryzykować życie, by zdobyć łaski monarchy i sięgnąć po najwyższą władzę w królestwie. Staje się najważniejszym doradcą króla, odpowiada za rozdzielenie kościoła angielskiego od Rzymu, został nawet mianowany przez Henryka „wicekrólem do spraw religijnych”. Autorka drobiazgowo i z wielką wiarygodnością przedstawia różne zdarzenia z okresu panowania Henryka VIII. Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom…
Długo wyczekiwana w Polsce powieść, nagrodzona najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami, wśród nich Man Booker Prize, ogłoszona książką roku 2009 przez niemal wszystkie liczące się tytuły prasowe w Wielkiej Brytanii i USA. Dzieło bijące rekordy sprzedaży na całym świecie.” 
“W komnatach Wolf hall” Hilary Mantell okładka audiobooka

 

Wszyscy bardzo zachwalają ten tytuł, bo nagroda bookera itp. Natomiast mi się audiobook nie podobał.  Tak bardzo mi się nie podobał, że przesłuchałem zaledwie kilka godzin z trzydziestu godzin audiobooka. Czemu tak się stało? 
Po pierwsze nie odpowiadają mi bardzo liczne dygresje oraz styl autorki. Tak więc przerwałem słuchanie. Może kiedyś podejmę drugą próbę wysłuchania tego audiobooka. 

“WRÓŻDA” MARCIN SINDERA

 

To ostatni audiobook przesłuchany przeze mnie w lutym. Oto opis.   

 

“Krwawe i niespokojne czasy przed panowaniem pierwszych Piastów. Draconis – potomek ludzkiej kobiety i boga Żmija – po latach tułaczki powraca na ziemię przodków, opętany żądzą zemsty. Chce odebrać dziedzictwo, które zostało mu skradzione, odzyskać godność, którą zdeptano. Na drodze do dopełnienia wróżdy – okrutnej zemsty rodowej, staje przeciwko niemu słowiański kniaź Popiołowłosy, władca grodu Giecz. To dopiero początek burzliwego ciągu zdarzeń, w którym główną rolę gra przeklęty, złakniony krwi miecz, Czerwień.

Czy zatrute żądzą zemsty serce wojownika uleczy dopełnienie starosłowiańskiej wróżdy?
W swojej pasjonującej powieści historyczno-fantastycznej Marcin Sindera zaprasza do tajemniczego, starosłowiańskiego świata wojów, żerców, rębajłów i spektakularnych bitew, które na długo pozostają w pamięci. „Wróżda” to pełnokrwiści bohaterowie, których losami będziesz żyć do ostatniej strony!”. 
“Wróżda” Marcin Sindera okładka audiobooka
Po pierwsze podoba mi się to, jak autor wykreował dawny świat Słowian z jego elementami mitologicznymi w postaci stworów itd. To dla mnie na plus tej historii, i to taki na prawdę duży plus, ale tu moje zachwyty się kończą. 
Moim zdaniem ten świat powinien być bardziej rozbudowany. Czuć, że ta opowieść to debiut. Drugi minus to fakt, że głównemu bohaterowi czegoś brakuje, bo jego postać jest zbudowana wyłącznie na zemście.  
W tej opinii jednak chciałem skupić się  na ważnej kwestii, czyli jak nie wydawać audiobooków. W mojej opinii ten audiobook powinien zniknąć z oferty i  zostać zrobiony na nowo. Dlaczego ? Otóż w audiobooku tym co chwilę słychać stukoty, szelesty i wciąganie powietrza przez lektora. To najgorszy pod względem jego wykonania audiobook, jakiego słuchałem.  
To tyle, jeśli chodzi o audiobooki. 

PODCASTY

 

“KRYMITALIA”

W lutym odkryłem też dwa nowy podcast  “Krymitalia”. Prowadząca podcast zna język włoski, bo jest absolwentką wydziału filologii włoskiej. Bardzo fajnie omawia dane sprawy. Na dzień dzisiejszy dostępne jest dziewięć odcinków tego podcastu. Autorka na razie robi serie region po regionie, a w każdym z odcinków omawia po jedną kwestię dotyczącą danego regionu Italii. 
Przesłuchałem pięć odcinków tego podcastu z dziewięciu, więc jeszcze cztery mam do nadrobienia, ale trzy sprawy są super ciekawe, bo są nierozwiązane. Moim zdaniem to może być jeden z najlepszych podcastów w Polsce. Pragnę też dodać, że wkrótce w pewnej formie powrócę do tego podcastu. 
W części podcastowej tylko tyle w tym miesiącu. Nie jestem jeszcze pewien, jak w podsumowaniach chcę mówić o podcastach. Z pewnością będę mówić o nowych, które odkrywam, ale myślę też by dodać coś jeszcze. 
To tyle jeśli chodzi o podsumowanie lutego. 
Linki do miejsc skąd wziąłem opisy
Burzliwe czasy” Mario Vargas       https://audioteka.com/pl/audiobook/burzliwe-czasy
“Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski      https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4847644/zbrodnia-i-kara
“W komnatach Wolf hall” Hilary Mantell     https://audioteka.com/pl/audiobook/w-komnatach-wolf-hall
“Wróżda” Marcin Sindera       https://audioteka.com/pl/audiobook/wrozda
W yerbę zaopatruję się w 
10 komentarzy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *