ROZMOWA Z MARTĄ Z PODCASTU KRYMITALIA PODCAST

JA
Witajcie dziś moim gościem na blogu jest prowadząca podcast “Krymitalia podcast”. Wszystkie linki znajdziecie na końcu wywiadu. Natomiast ja przechodzę do rozmowy z gościem. Możesz na początek powiedzieć coś o sobie ?
MARTA
Mam na imię Marta, skończyłam italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Kocham książki, dużo czytam i piszę. Bardzo lubię odwiedzać galerie sztuki, zimą jeździć na nartach, a latem chodzić po górach. Moim ulubionym gatunkiem muzycznym jest metal symfoniczny. Jestem mamą trojga maluchów.
J
Chcę zapytać też o studia bo za chwilę nawiążę do tego w jednym z kolejnych pytań. Czemu akurat taki kierunek ?
MARTA 
Odkąd pamiętam, lubiłam uczyć się języków obcych. W liceum bardzo łatwo przychodziła mi nauka rosyjskiego i angielskiego. Zawsze też bliżej mi było do przedmiotów humanistycznych niż ścisłych, stąd wybór filologii obcej wydał mi się dość naturalny. Decyzja ugruntowała się po moim pierwszym pobycie we Włoszech. Język włoski, jak pewnie większości z nas, wydał mi się wtedy bardzo melodyjny, przyjemny dla ucha. Oprócz tego zawsze interesowała mnie historia sztuki, w której Włosi też odegrali niebagatelną rolę. Potem zaczęłam czytać włoskich autorów, słuchać włoskich piosenek przeróżnych gatunków i stylów i decyzja zapadła.
JA 
Możesz powiedzieć od jak dawna pasjonujesz się sprawami kryminalnymi ?
MARTA
Historie kryminalne są dla mnie takim obrazem ludzkiej natury. Każda z nich uczy mnie czegoś i zmusza do refleksji. Większe zainteresowanie strefą true crime zaczęło się u mnie około 2 lat temu, kiedy zaczęłam słuchać audiobooków i podcastów podczas spacerów. Pierwszym podcastem, który zrobił na mnie duże wrażenie, było Stanowo, potem odkrywałam kolejne, aż wreszcie postanowiłam założyć swój kanał.
JA 
Od dawna chciałaś opowiadać o sprawach kryminalnych ?
MARTA
Od mniej więcej roku.
JA
Twój podcast jest o sprawach Włoskich. Czy za tym stoi tylko to, że znasz ten kraj i język dzięki studiom ?
MARTA 
Nie tylko, chociaż oczywiście przede wszystkim. Zauważyłam również, że mnie samej podobały się historie z innych kanałów, dotyczące konkretnego kraju czy regionu, np. Wschodnie zbrodnie, Archiwum kryminalne, Kryminalna Skandynawia, Krymiland. Uznałam, że jest tu dla mnie luka, którą mogę zapełnić.
JA 
Wiesz może jak w porównaniu do naszego kraju jest z podcastami kryminalnymi w Italii ?
MARTA
Nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat. Wydaje mi się, że włoskie podcasty funkcjonują głównie na platformach podcastowych, w mniejszym stopniu na YouTube. Ja słucham głównie programów o tematyce kryminalnej tworzonych przez profesjonalnych dziennikarzy.
JA 
Twój podcast ma trochę nietypową i nową strukturę bo Obecnie robisz podcasty z pierwszej serii “Region po regionie” w, której wybierasz po jednej sprawie z danego regionu. Skąd taki pomysł ?
MARTA 
Wydawało mi się to takim naturalnym początkiem. Zaznajomić słuchacza odrobinę z miejscem, w którym działy się opisywane wydarzenia, być może w ten sposób przybliżyć mu nieco bohaterów, ich rzeczywistość. O każdym regionie staram się wybierać najciekawsze, nie zawsze powszechnie znane informacje, co wydaje mi się bardziej interesujące niż samo wspomnienie o położeniu czy liczbie mieszkańców danego obszaru. Kiedy seria dobiegnie końca, słuchacz, mam nadzieję, zostanie już wciągnięty w klimat Włoch i będzie zainteresowany, co dalej, jakie sprawy jeszcze przed nim.
JA 
W tej serii omawiasz też sprawy nie rozwiązane. Wszystkie z nich chodzą za mną do tej pory i być może stąd moje pytanie. Załóżmy, że mogła byś rozwiązać jedną taką sprawę z Włoch to jaka by to była i czemu akurat ta ?
MARTA
To bardzo trudne pytanie, ponieważ włoskich nierozwiązanych spraw jest całe mnóstwo. Na pewno bardzo mnie ciekawi przypadek Emanueli Orlandi, omawiany już wielokrotnie przez polskich twórców podcastów. Jest to chyba jedna z najgłośniejszych i najbardziej znanych w Polsce włoskich spraw – tak, chciałabym wiedzieć, co tak naprawdę przydarzyło się Emanueli.
JA 
To nie musi być akurat sprawa, którą już omawiałaś w podcaście, ale czy masz jakąś zbrodnię z półwyspu Apenińskiego, która bardzo Tobą wstrząsnęła ?
MARTA
Niestety jest wiele takich spraw. Zabójstwo Sarah Scazzi, o którym opowiem w jednym z odcinków Krymitalia Extra, sprawa z Cogne dotycząca śmierci trzyletniego dziecka, o którą została oskarżona jego matka oraz większość spraw, w których kobiety padały ofiarami swoich mężów lub partnerów.
JA 
Możesz zdradzić jak wybierasz sprawy do serii region po regionie ?
MARTA
Przede wszystkim szukam w Internecie spraw z interesującego mnie regionu. Nie ograniczam się do konkretnego typu – zaginięcie czy morderstwo, ale pierwszy research zawsze zaczynam ogólnie, od wszystkich dostępnych informacji z kronik kryminalnych. Czasem zawężam ramy czasowe do konkretnego okresu. Jeśli jakaś sprawa mocno mnie zainteresuje, sprawdzam, ile jest o niej materiałów i czy da się z nich nagrać rzetelny podcast. Dla mnie bardzo ważna jest szczegółowość omawianego przypadku, dlatego staram się zawsze podać wszystkie informacje, do jakich udało mi się dotrzeć. Mam wtedy wrażenie, że oddaję przynajmniej w jakimś niewielkim stopniu sprawiedliwość ofierze, zachowuję pamięć o niej. Nawet jeśli materiałów jest mniej, ale mimo wszystko sprawa jest ciekawa czy tajemnicza i warto o niej opowiedzieć, to nie poddaję się i szukam wszystkiego, co jest dostępne.
JA
Dużo czasu zajmuje Ci zrobienie jednego odcinka podcastu ?
MARTA
To zależy od sprawy i dostępności materiałów oraz ilości czasu, jaki jestem w stanie na to poświęcić w danym tygodniu – research i nagranie odcinka zazwyczaj około 2 dni.
JA 
Masz jakiś swoich ulubionych Twórców podcastowych ?
MARTA
Oczywiście – Szept(h)anki, ponieważ ma wspaniały głos i wybiera arcyciekawe sprawy, Stanowo, bo to od niej zaczęła się moja przygoda z true crime, hulaj dusza za swadę, z jaką opowiada i bardzo fajny rodzaj humoru – ja takiego nie mam, więc tym bardziej mi się podoba.
JA
 Możesz powiedzieć co robisz w chwilach wolnych od tworzenia nowego podcastu ?
 MARTA
Czytam, piszę, wieczorami coś oglądam, zajmuję się domem i dziećmi. Od czasu do czasu robię tłumaczenia, głównie z branży medycznej, ale też współpracuję z wydawnictwami jako tłumacz.
JA 
Poza sprawami kryminalnymi i Włochami czym się jeszcze pasjonujesz ?
MARTA
Kocham książki – przeróżne gatunki,  od fantastyki i albumów o sztuce, przez thrillery i kryminały, po literaturę faktu i obyczajową. Sama też sporo piszę  – głównie opowiadania dla dzieci – i dobrze się w tym odnajduję. Bardzo lubię się ruszać – spacerować, jeździć na nartach, od czasu do czasu zrobić mały trening. Kiedy jeszcze było to możliwe, przed pandemią, starałam się raz na jakiś czas wyskoczyć do opery czy na balet albo na jakiś ciekawy koncert. Lubię też jeść – oczywiście przede wszystkim kuchnię włoską, ale też hinduską czy tajską. Dużo radości i satysfakcji sprawia mi spędzanie czasu z moją rodziną.
JA
No i sam koniec takich parę luźnych pytań. Powiedz czy masz jakieś swoje ulubione dania z kuchni Włoskiej ?
MARTA
Oczywiście – lasagne z ragù, spaghetti alla carbonara, spaghetti all’amatriciana, ser robiola, risotta we wszelkich postaciach, wszystkie owoce morza.
JA
Włosi są bardzo krzykliwi. Wiesz może skąd to u nich wynika ?
MARTA
Myślę, że to jednak trochę stereotyp, jaki narósł wokół włoskiego sposobu mówienia i gestykulacji. To prawda, że zazwyczaj mówią bardzo dużo i dość głośno, często pomagając sobie gestami, ale mimo wszystko wydaje mi się, że to zależy od konkretnej osoby i jej charakteru. To tak jakby powiedzieć, że wszyscy Polacy są ponurakami albo wszyscy Polacy narzekają, a to przecież nieprawda. Podobnie jest z Włochami.
JA
Na sam koniec czy masz jakieś swoje ulubione miejsca w Italii ?
 MARTA 
Tak, kocham południe Włoch, zwłaszcza Salento, w którym spędziłam pół roku studiów. Uwielbiam też oczywiście Rzym. Schodziłam go już kilkanaście razy w tę i z powrotem, ale nigdy nie mam dość.
JA 
Bardzo dziękuję Ci za tą rozmowę. Natomiast Wam przypominam  o linkach 
Linki do Krymitalia podcast 
Podcast Krymitalia podcast na youtube    https://www.youtube.com/channel/UC4zbJaqw0vHfgVoHExdnbiQ
Fanpage Krymitalia podcast        https://www.facebook.com/krymitaliapodcast/
Instagram  Krymitalia podcast     https://www.instagram.com/krymitaliapodcast/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *