ROZMOWA Z NAGLE, OSTATNIEJ NOCY

Witajcie. Zapraszam Was na kolejną rozmowę. Moją gościnią jest dziś prowadząca podcast nagle, ostatniej nocy. Rozmawiamy między innymi o sprawie Natalie Wood,  trochę o tworzeniu podcastów, doktorze Noguchim  Wszystkie linki znajdziecie na końcu wywiadu. 
 Czy na początek naszej rozmowy możesz powiedzieć coś o sobie?
 
 NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Pewnie 🙂 Mam na imię Weronika (o czym nie wiedzą chyba nawet moi słuchacze, bo nigdy nie wpadłam na to, żeby się oficjalnie przedstawić) i od 2018 roku prowadzę bloga o starym kinie Kinolityka.
A raczej prowadziłam, bo dzisiaj moja internetowa działalność prawie w całości skupia się na podcaście nagle, ostatniej nocy., choć nie ukrywam, że chciałabym znaleźć trochę czasu na pisanie. Prywatnie prowadzę swoją firmę i pracuję jako copywriter, czyli zajmuję się pisaniem tekstów reklamowych.
logo podcastu nagle, ostatniej nocy.
JA
 Niektóre podcasty kryminalne dotyczą jakiegoś kraju lub regionu. Ty akurat zdecydowałaś się na opowiadanie o zbrodniach w świecie filmu – głównie sprawy z Hollywod. Możesz powiedzieć czemu akurat ta tematyka podcastu?
 
 NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Tak, ale wyglądało to trochę odwrotnie – to znaczy najpierw zaczęłam się interesować „mrocznym światkiem Hollywood”, a dopiero potem wpadłam na pomysł, żeby przelać znane mi historie na własny podcast. Wcześniej prowadziłam bloga o starych filmach i gwiazdach kina, ale szczerze mówiąc, zawsze bardziej ciekawiło mnie wszystko to, co działo się za kulisami, niż na samym ekranie. Uwielbiam historie z czasów Złotej Ery, nie tylko te kryminalne. Najpierw myślałam o kanale na YouTube, ale w końcu stanęło na podcaście. Raczej nie miałam tak, że słuchałam Jaśmin i pomyślałam “też chcę mieć swój podcast kryminalny”. Chociaż Jaśmin bardzo lubiłam i kojarzyłam polską scenę podcastową. 
 
JA 
Pierwszą sprawą, którą chciałbym poruszyć w naszej rozmowie jest sprawa Natalie Wood.  Niedawno minęło 40 lat od jej tragicznej i nie wyjaśnionej do dziś śmierci. Chciałbym zacząć od doktora Noguchiego. On wykonywał sekcję zwłok Natalie. Możesz powiedzieć, jak odbierasz jego postać?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Koroner gwiazd Noguchi to jest bardzo ciekawa postać, bo jedni piszą o nim jako najwybitniejszym w historii patologu, a inni – człowieku, który dosłownie gonił za skandalami.
Warto wspomnieć, że nadzorował nie tylko sekcję zwłok Natalie (sekcję, którą potem władze otwarcie skrytykowały), ale też Marilyn Monroe, Sharon Tate, Roberta Kennedy’ego czy Jannis Joplin. Niejednokrotnie posądzano go o fałszowanie wyników sekcji czy branie łapówek. Ale z drugiej strony to od niego wyszło sporo sensacyjnych informacji, o których być może mieliśmy się nigdy nie dowiedzieć. Na pewno narobił problemów wielu ludziom – tym „złym” i tym „dobrym”.
Moim zdaniem Noguchi to mieszanka doskonałych kompetencji medycznych i zwykłego parcia na szkło. Już w czasach swojej świetności lubił chwalić się tym, że zna go cała Ameryka, a potem pisał książki o swoich najgłośniejszych przypadkach. Do dzisiaj żyje i odcina kupony od tej sławy.  
JA
Ja po wysłuchaniu podcastu wyobraziłem sobie taki scenariusz. Aktorka ze swoim towarzyszem wraca z hotelu na jacht. Dochodzi do jakiejś kłótni pomiędzy jej mężem Wagnerem, a aktorką. Najprawdopodobniej wypycha ją za burtę i aktorka tonie, a sprawca odpycha ponton od jachtu i zostawia w niej butelkę wina. Jak Tobie się wydaje?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Sądzę, że taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny i sama skłaniam się ku tej wersji. Oczywiście to tylko moja prywatna opinia, bo Wagnerowi nigdy niczego nie udowodniono.
JA
Czy według Ciebie kapitan jachtu chciał rzeczywiście, jak to ujął, zarobić miliony na śmierci aktorki, ale mało wiedział. Czy może coś wiedział, ale przy okazji chciał zarobić?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Myślę, że chciał zarobić na tym, co wiedział i dokładnie tak się stało. Po latach ujawnił wiele nowych informacji w sprawie i to w gruncie rzeczy dzięki niemu śledztwo ruszyło na nowo. Tyle że z jakiegoś powodu on (o ile wiem) nigdy nie powiedział policji, że widział moment, w którym Natalie wypada za burtę. Wyznał to jedynie za kulisami, siostrze Natalie. Czy więc rzeczywiście widział, jak Wagner wypycha Natalie z jachtu? Nie wiem.
No, jest jeszcze szansa, że milczy, bo się czegoś boi. Albo kogoś.

JA
 Omówiłaś całą sprawę. No to jak myślisz jakie są szansę, że ta sprawa zostanie rozwiązana?
 
 NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Sądzę, że dopóki Wagner nie zacznie współpracować z policją, to szanse na rozwiązanie są, ale niewielkie. Ale na to raczej się nie zapowiada, bo on twierdzi, że wszystko, co miał powiedzieć, powiedział te 40 lat temu.
Siostra Natalie upubliczniła niedawno informację, że Christopher Walken zdecydował się porozmawiać ze śledczymi, którzy zajmują się dzisiaj tą sprawą (ale pod warunkiem, że policja nigdy nie ujawni szczegółów tych rozmów). Póki co w sprawie nic się nie dzieje. No chyba że pojawi się jeszcze kolejny świadek, który przerwie milczenie…
 
 
 JA
  Ty masz też dwa w pewnym sensie nietypowe podcasty. Pierwszy z nich to teorie spiskowe o samochodzie Jamesa Deana. Wspominasz tam, że planujesz zrobić serię o teoriach spiskowych dotyczących Hollywood.  Czy nadal planujesz coś takiego?
  
  NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Oczywiście! Nigdy nie rezygnowałam z tego pomysłu. Chyba to częstotliwość, z jaką dodaję nowe odcinki, sprawia, że można odnieść wrażenie, że zapomniałam o tej serii.
Mam już rozgrzebany jeden temat, więc następna historia, za którą się wezmę, to będzie właśnie coś do spiskowej serii. Zdradzę tylko, że to temat, o który w ostatnim czasie dostałam mnóstwo pytań. Myślę, że głównie ze względu na wydarzenia, jakie miały miejsce na planie filmu „Rust”. Chyba powiedziałam wystarczająco dużo 😀
JA 
Drugi taki podcast dotyczy bardzo zagadkowego zniknięcia, które miało miejsce jeszcze pod koniec xix wieku. Mam tu na myśli sprawę z podcastu “Wsiadł do pociągu i zniknął”.  Czy będzie u Ciebie więcej takich starych historii?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Ten podcast to był chyba wyjątek. Taka przyjemna  odskocznia, swoją drogą zaproponowana przez słuchaczkę. Mam na liście jeszcze jedną starą historię, nawet starszą niż ta Le Prince’a. Dotyczy aktora, ale teatralnego. Głośna sprawa.
JA
Możesz powiedzieć, ile czasu zajmuje Ci praca nad omówieniem jednej sprawy?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Zdecydowanie za dużo.
Tak naprawdę zajmuje mi tyle, ile trwa przerwa pomiędzy kolejnymi odcinkami – kilka tygodni, czasem miesiąc (podcast nie jest moją pracą, więc robię go „po godzinach”).
Lubię dobrze poznać omawiane historie, zbadać je z każdej strony i jeśli istnieje taka możliwość, przeczytać większość publikacji książkowych czy przejrzeć ówczesną prasę. Dla mnie takie zakopywanie się w opowieść to najciekawsza część pracy nad podcastem. Chociaż nie powiem, bywa to frustrujące, bo zdarza mi się uczepić wątku pobocznego i trochę zbyt głęboko go drążyć. Tak było na przykład z historią morderstwa Cotton Club. Głowa mi tam eksplodowała od nadmiaru informacji i nazwisk.
Nie jestem w stanie przeliczyć tego na godziny. Samo napisanie scenariusza, nagranie i montaż to pewnie jakieś 20+ godzin.
JA 
Załóżmy, że miałabyś szansę rozwiązać jedną nierozwiązaną sprawę to jaka to by była i dlaczego?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Jeśli chodzi o sprawy, które omawiałam w podcaście, to mam dwie takie historie. Pierwsza to wspomniana przez Ciebie tajemnicza śmierć Natalie Wood, jedna z absolutnie największych zagadek Hollywood.
Druga to historia Jean Spangler, którą w podcaście połączyłam ze sprawą Czarnej Dalii. Kobieta po prostu wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. Takie sprawy są dla mnie strasznie frustrujące. Jedna z teorii mówi, że zamordował ją doktor George Hodel, który jest dzisiaj jednym z głównych podejrzanych właśnie w sprawie Czarnej Dalii. Ostatnio trafiłam na bloga dziennikarza „LA Daily Mirror”, który dementuje powiązania Hodela z Czarną Dalią. Gdybym dzisiaj miała robić ten odcinek jeszcze raz, pewnie podeszłabym do niego trochę inaczej.
Jeśli chodzi o sprawy, których nie omawiałam, to na pewno byłaby to śmierć Marilyn Monroe. Wiem, że oficjalnie nie ma tu żadnej kryminalnej tajemnicy, ale chciałabym poznać wszystkie sekrety i sekreciki dotyczące ostatnich miesięcy jej życia. Myślę, że nadal nie znamy wielu elementów tej układanki.
JA
Omawiasz sprawy kryminalne związanę ze światem filmu, więc w naszej rozmowie nie mogę nie spytać o to.  Tak więc czy planujesz zrobić podcast o Mansonie?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Planuję, ale nie mam pojęcia, kiedy się pojawi. Ta sprawa ma tak wiele „warstw” i wątków, że musiałabym mieć na nią naprawdę sporo wolnego czasu, żeby ogarnąć to wszystko w całość. A tego ostatnio niestety brak. Podobnie jest ze sprawą Marilyn Monroe, która też kurzy się gdzieś z tyłu mojej głowy i czeka na luźniejsze czasy.
JA
Poza sprawami kryminalnymi czym się jeszcze pasjonujesz?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Mam sporo hobby, ale nie powiedziałabym, że to moje pasje. Pasję mam chyba jedną i jest nią kino. Nie uważam się tu za wielkiego znawcę, po prostu lubię oglądać filmy. Przede wszystkim stare filmy (głównie te z lat 50. i 60.), ale śledzę też nowości, w tym dokumenty.
Ciekawi mnie historia amerykańskiej popkultury i to, jak przenikała się z wydarzeniami historycznymi i całą tą społeczno-polityczną otoczką. Jeśli coś czytam (poza książkami potrzebnymi do podcastów), to najczęściej są to biografie ludzi kina lub książki popularnonaukowe albo biznesowe.
JA
Czy jakąś ze spraw omawiało Ci się szczególnie ciężko?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
To zależy, o co pytasz. Jeśli chodzi o to, czy była ciężka do podołania pod kątem psychicznym, to nie. Mocno poruszają mnie brutalne sprawy związane z dziećmi i sama zwykle je omijam u innych twórców. Zdecydowałam, że sama nie będę się takimi zajmować (zrobiłam jeden wyjątek w sprawie Mercedes McCambrigde, ale pominęłam w niej większość drastycznych szczegółów).
Jeśli natomiast chodzi o problemy dostępnością źródeł, to na pewno ciężko było mi omówić historię morderstwa Margaret Campbell. Tutaj nie było właściwie żadnych materiałów. Podcast prawie w całości jest moim prywatnym „śledztwem” opartym na publikacjach prasowych i własnych przemyśleniach. Przez to też omawianie tej sprawy było dla mnie najbardziej „satysfakcjonujące”. O ile to dobre słowo, w końcu mówimy tu o czyjejś tragicznej śmierci.
   
JA   
 Tak na koniec rozmowy chciałbym jeszcze zadać dwa pytania. Możesz powiedzieć jakie sprawy planujesz omówić w najbliższym czasie?
 
 NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Najnowszy podcast już trochę zaspojlerowałam 🙂
Przyszły rok chciałabym zacząć od bohaterki kobiecej, bo ostatnio cały czas poruszałam sprawy związane z mężczyznami. Chcę też wziąć się za historię słynnej amerykańskiej rodziny na „K” (hollywoodzkich powiązań jest tam na pęczki), ale nie wiem jeszcze, w jakiej przedstawię to formie. Nic więcej nie zdradzę.
JA
Masz kilka podcastów, które mają po dwie godziny długości, a swój ostatni podcast Morderstwa Cotton Club podzieliłaś na dwie części. Chciałbym więc zapytać, czy wolisz robić dłuższe podcasty czy krótsze?
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Zazwyczaj na etapie siadania do danego tematu nie mam pojęcia, jak długi wyjdzie z tego podcast. Byłam pewna, że morderstwo Bonnie Lee Bakley to sprawa na maksymalnie godzinny odcinek. Po drodze odkryłam tyle nowych wątków, że finalny materiał wyszedł dwa razy dłuższy.
Na pewno krótkie podcasty robi się szybciej, dzięki czemu nie mam wyrzutów sumienia, że dawno nic nie dodałam. A algorytmy i słuchacze nie lubią przestojów. Chyba najlepszą opcją dla mnie jest przeplatanie tych długości.
NAGLE OSTATNIEJ NOCY 
Bardzo Ci dziękuję za rozmowę i zaproszenie 🙂
JA
Ja Tobie również bardzo  dziękuję. Ta rozmowa to była dla mnie spora przyjemność. 
Linki
Kinolytyka na FB      https://www.facebook.com/kinolityka/
Nagle ostatniej nocy instagram    https://www.instagram.com/nagle.ostatniej.nocy/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *