PODSUMOWANIE AUDIOBOOKOWE 2021 ROKU

Witajcie. Ten wpis to podsumowanie audiobookowe 2021 roku. Podzieliłem go na dwa rozdziały. Pierwszy najlepsze audiobooki  2021 roku. Drugi rozdział to Najgorsze audiobooki 2021 roku.

 

 

 

NAJLEPSZE AUDIOBOOKI 2021 ROKU

 

“SZELEST” MAŁGORZATA OLIWIA SOBCZAK

Ten rozdział chciałbym zacząć od audiobooka Polskiej autorki, który niedawno słuchałem. No i chciałbym tu przytoczyć moją recenzję. 
Akcja rozgrywa się w Sopocie i innych częściach trójmiasta w 2018 roku. Główna bohaterka Alicja Grabska jest dziennikarką. Otrzymuje zlecenie napisania artykułu o nowej aplikacji, która prowadzi użytkownika do nowych miejsc. Dziennikarka kierując się wskazówkami apolikacji dociera na miejsce w, którym znajduje ciało młodej dziewczyny. Co się za tym kryję ? Będziecie musieli odkryć to sami razem z alicją i komisarzem Oskarem Ordą, który prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Fabuła też przenosi nas do końcówki lat 90 xx wieku. Dzięki czemu poznajemy przeszłość bohaterki. Po za tymi dwoma liniami mamy też retrospekcje.
Szelest Małgorzata Oliwia Sobczak okładka audiobooka
“Szelest” to bardzo intrygujący audiobook. To nie jest wyłącznie kryminał. Autorka porusza tu pewne ważne tematy takie jak przemoc wobec kobiet, pedofilia. To duży plus dla “Szelestu”.
Natomiast co do bohaterów. Alicja jest bardzo skomplikowaną osobą i wywoływała u mnie różne emocje w trakcie słuchania. Natomiast komisarz to typowy policyjny twardziel, ale wydaję mi się, że kryję się w nim coś więcej.
Audiobook jest wykonany w formie super produkcji czyli z efektami dźwiękowymi, wieloma głosami i muzyką. Wykonanie tego audiobooka jest dość dobre. Jednak  to nie jest ten sam poziom co audiobooki tego typu na Audiotece. 
Podsumowując moje pierwsze zetknięcie z twórczością Sobczak uważam za bardzo udane. Z pewnością posłucham innych audiobookow autorki Dodam, że było mi bardzo ciężko przestać słuchać bo tak mnie ta historia wciągnęła. Tak więc “Szelest” otrzymuje ode mnie 9/10. Natomiast za wykonanie audiobooka na zachętę daję 7/10.

“MIASTO SZPIEGÓW” MAREK KRAJEWSKI

Fabuła rozgrywa się w latach 30 ubiegłego wieku w wolnym mieście Gdańsk. Bohaterem jest szanowany i znany Lwowski policjant Edward Popielski. Cała historia rozpoczyna się od tego, że do Lwowa przyjeżdża oficer polskiego wywiadu i prosi Popielskiego o pomoc w pewnej akcji, którą chce przeprowadzić w tym mieście. W skutek wydarzeń o, których nie powiem bohater trafia do Wolnego miasta Gdańsk.
Jak Marek Krajewski przedstawia Gdańsk ? To bardzo niebezpieczne i brutalne miejsce gdzie krzyżują się interesy różnych wywiadów nie tylko Polskiego i Niemieckiego. Nie obowiązują żadne zasady w osiągnięciu celów. Czy Popielski odnajdzie się w tym świecie ? Na to pytanie Wam nie odpowiem.
Miasto szpiegów Marek Krajewski okładka audiobooka
Autor przywiązuje też sporą wagę do szczegółów i przedstawienia tamtego świata. Bohaterowie we Lwowie mówią Lwowską gwarą. Natomiast w Wolnym mieście poznamy nie tylko brutalne rozgrywki wywiadów i napięć pomiędzy Niemcami, a Polakami. Odwiedzimy też mieszkańców w trakcie przyjęć i co jedli w ich trakcie.
Co do głównego wątku bardzo mnie zaskoczył. Wiecie co ja jak słucham audiobookow potrafię domyślić się jak może to się dalej potoczyć, ale nie tu.
Podsumowując nie do końca idealny bohater, dobra intryga, przedstawienie świata powodują, że “Miasto Szpiegów” to bardzo dobry audiobook szpiegowski. Tak więc bardzo polecam. Moja ocena 9/10.
Natomiast za wykonanie techniczne audiobooka daje 7/10. Moim zdaniem lektor nieraz nie potrafi akcentować bohaterów i sytuacji w, których się znajdują. Czy sięgnę po inne audiobooki tego autora ? Z pewnością tak.

DIANE SETERFIELD  NA PRZYKŁADZIE AUDIOBOOKA “BYŁA SOBIE RZEKA”

Tu przytoczę tylko moją recenzję audiobookaByła sobie rzeka”  bo w pewnych kwestiach mówiąc o “Trzynastej opowieści powtórzył bym się. 
Wyobraźcie sobie, że siedzicie w gospodzie. Specjalnością tego miejsca są opowieści. Siedzicie sobie i słuchacie jednej z nich. Nagle do gospody wchodzi ledwo żywy mężczyzna z dziewczynką, którą trzyma na rękach.
Tak zaczyna się audiobook “Była sobie rzeka”.
Audiobook to nie tylko zagadka skąd wzięła się dziewczynka i rywalizacja trzech rodzin, która z nich ją przygarnie. Mamy tu również wątki związane z wspomnianymi rodzinami. Poznajemy je bardzo dokładnie.
Autorka trochę miejsca poświęciła też macierzyństwu. Bardzo dobrze to tu pasuje.
Akcja została umieszczona w latach 80 tych XIX wieku w Wielkiej Brytanii.
Trzynasta opowieść Diane Seterfield okładka audiobooka
Diane Seterfield stosuje tu bardzo nietypową narrację. Słuchając audiobooka czułem się jak bym słuchał jakiejś baśni. Moim zdaniem tą historię mógłby opowiadać też ktoś kto brał udział w przedstawionych tu wydarzeniach lub znał bohaterów.
Podsumowujac audiobook jest bardzo dobry z uwagi na fabułę, jej wielowątkowość, dobrze przedstawionych bohaterów. To sprawia, że ta historia porywa jak nurt rzeki. Ja audiobook przesłuchałem w dwa i pół dnia w zeszłym miesiącu. Tak więc daje “Była sobie rzeka” 9/10.
Wykonanie audiobooka i głos Pani Seweryn i jak przedstawiała tą historię i jej bohaterów też mi się bardzo podobało i za wykonanie audiobooka również daje 9/10.

ZWIADOWCY KSIĘGI od 1 do 4

Mam tu na myśli nie wszystkie audiobooki z cyklu bo do tej pory przesłuchałem pięć, ale pierwsze cztery audiobooki. Tu dla potwierdzenia przytaczam recenzję audiobooka “Zwiadowcy księga I”. 
To pierwsza część bardzo popularnej serii fantasy. Główny bohater Will to sierota wychowywany w sierocińcu gdzie przebywają dzieci, których rodzice zginęli w walce za królestwo. Dzieci mogą wybrać na kogo chcą się szkolić. Will marzy by iść do szkoły rycerskiej. Jednak w dniu wyboru zostaje odrzucony, a z niezrozumiałych powodów wybiera go zwiadowca Holt.
Bardzo podoba mi się, że Will nie ma wielkich mocy, ale musi swoje umiejętności zdobywać poprzez naukę i szkolenie.
Drugi plus moim zdaniem to fakt jak autor przedstawił i zbudował relacje uczeń mistrz.
To bardzo luźny audiobook w, którym trochę się dzieje.
“Zwiadowcy księga 1” okładka audiobooka
Nie nazwał bym tego minusami w tym przypadku. Jednak słuchając ten audiobook czułem, że to wstęp do całości.
Druga kwestia to fakt, że autor dość słabo opisał świat, ale mam wrażenie, że nie o to tu chodzi.
Podsumowujac polecam ten tytuł niezależnie od tego czy przesłuchacie czy przeczytacie. Ja obecnie słucham audiobooka trzeciej części Zwiadowcow. Myślę, że świetnie się sprawdzi jeśli macie gorszy okres w swoim życiu lub potrzebujecie czegoś luźniejszego.
“Zwiadowcy Ruiny gorlanu” otrzymują ode mnie 8/10. Natomiast za wykonanie audiobooka daje 10/10 ponieważ jest bardzo dobrze wykonany i Tomasz Sobczak to jeden z moich ulubionych autorów.  
Dodam tylko, że trzy kolejne audiobooki trzymają wysoki poziom. Możecie je przesłuchać od razu bo różne wątki są  rozciągnięte przez pierwsze cztery audiobooki. No i można to nie jako uznać za pierwszy rozdział tej historii. 

“ZBRODNIA I KARA” FIODOR DOSTOJEWSKI

To było moje pierwsze zetknięcie z audiobookiem literatury klasycznej i rosyjskiej. Również jak powyżej przytoczę tu moją recenzje audiobooka.
Uważam, że fabuły raczej nie trzeba nikomu przedstawiać.  Bardzo podoba mi się to, jak w całej historii autor przedstawił postać głównego bohatera, Raskolnikowa, i to, co z nim się działo po czynie, którego dokonał. Uważam, że autor przedstawił to genialnie
Autor stworzył też bardzo ciekawe wątki poboczne. Niestety ich bohaterowie nie są dopracowani. To dla mnie dylemat. Ponieważ z jednej strony dzięki temu bardziej skupiamy się na postaci głównego bohatera, ale z drugiej strony uznaję to za minus. 
Druga kwestia, która mi się nie podoba w “Zbrodni i karze”, to zakończenia wątków pobocznych. 
 Muszę też wspomnieć o wykonaniu audiobooka. Został on zrobiony jako super produkcja, czyli mamy bardzo wiele głosów, ścieżkę dźwiękową oraz odgłosy otoczenia. Głosy osób wybranych do tego projektu bardzo mi się podobały. Natomiast mam  zarzut wobec muzyki do tej super produkcji. Ona, moim zdaniem, nie pasuje tu za bardzo i powinna być inna. 
 Odnośnie najlepszych audiobookow 2021 roku to było by na tyle. Teraz przejdę do kolejnego rozdziału czyli najgorszych audiobooków.

NAJGORSZE AUDIOBOOKI 2021 ROKU

“SEMPRE SUSAN”

 To pierwszy audiobook @wydawnictwo_pauza. Lektorką jest Joanna Domanska, a autorką Sigrid Numez.
Recenzowany audiobook jest bardzo krótki. Autorka usiłuje nam tu przybliżyć postać Susan Sontag. Przynajmniej takie było założenie autorki.
Niestety wyszła z tego Sigrid opowieść o tym jak poznała Susan i o początku bliskiej relacji między nimi.
Po drugie dostajemy sporo twierdzeń samej Susan niestety w większości Sigrid nie wyjaśnia nam czemu Sontag myślała tak czy inaczej na dany temat.
Sempre Susan okładka audiobooka

 

To wszystko sprawia, że nie poznałem bliżej Sontag po wysłuchaniu tego audiobooka. Tak więc daje 5/10.
Gratuluję natomiast wydawnictwu wyboru lektorki do tego audiobooka.

“BURZLIWE CZASY”

Po pierwsze uważam, że do tego audiobooka trzeba się ciut przygotować i posprawdzać informacje o tym “ciekawym zajściu”. 
Zawiodłem się na tym audiobooku. Mario Vargas to Peruwiański noblista i polityk i ze względu na tego Nobla, i z wydarzeń w latach 50, które miały miejsce w Gwatemali, rzeczywiście można sporo wyciągnąć.
 Bohaterowie rozmawiają tu tak trochę o niczym. Mamy do czynienia z przeskokami w czasie i nie są one chronologiczne co też sprawia, że bardzo łatwo się gubimy. To moje największe zarzuty wobec tego audiobooka.
Plusem, moim zdaniem, jest dość ciekawa postać miss Gwatemali, ale to jedyna zaleta, dla której warto zapoznać się z “Burzliwymi czasami”. 
Na sam koniec słówko o lektorze.  Audiobook czyta Bartosz Szpak i to dość średni lektor, moim zdaniem. Za audiobook odpowiadają Wydawnictwo Znak oraz Audioteka. 

“W KOMNATACH WOLF HALL”

Wszyscy bardzo zachwalają ten tytuł, bo nagroda bookera itp. Natomiast mi się audiobook nie podobał.  Tak bardzo mi się nie podobał, że przesłuchałem zaledwie kilka godzin z trzydziestu godzin audiobooka. Czemu tak się stało? 
Po pierwsze nie odpowiadają mi bardzo liczne dygresje oraz styl autorki. Tak więc przerwałem słuchanie. Może kiedyś podejmę drugą próbę wysłuchania tego audiobooka. 

“Proxima”

“Proxima” to audiobook pierwszej części dylogii Sifi.Za audiobook odpowiada wydawnictwo Zysk i ska oraz Audioteka. Lektorem jest Roch Siemianowski Fabuła rozpoczyna się w latach 50 tych XXII wieku i rozgrywa się przez kilkadziesiąt lat.
Ludzie na Merkurym odkrywają ziarna dzięki, którym mogą podróżować z prędkością światła. Naukowiec odpowiedzialny za to odkrycie tworzy dwa pierwsze statki z tym napędem ziarnowym. Tu poznajemy pierwszą postać tej historii czyli córkę wspomnianego przed chwilą naukowcy,. Pójdzie ona później w jego ślady i również zostanie badaczem i też będzie zajmować się wspomnianym odkryciem.
Kolejny wątek to wysłanie statku z pierwszymi osadnikami na planetę oddaloną o cztery lata świetlne od naszej planety. Na nim znajduje się kolejny bohater Jui Eden. To z jego strony będziemy poznawać jak koloniści zostawieni sami sobie bez pomocy radzą sobie.
Teraz kilka słów jaki świat stworzył lub też wyobraził sobie autor. Ludzkość przeprowadziła ekspansję w układzie słonecznym. Świat podzielił się na dwa obozy czyli państwa zrzeszone w ONZ i te pod okupacją Chin. Natomiast co do Proximy chciałbym byście odkryli ten świat wspólnie z naszym bohaterem.
Proxima okładka audiobooka
Założenie autora było bardzo ciekawe, ale moim zdaniem średnio to wyszło. Po pierwsze ja po wysłuchaniu całego audiobooka nadal nie wiem czym są te ziarna. Moim zdaniem powinno zostać to wyjaśnione.
Druga sprawa nie uwierzycie ile ja musiałem nasłuchać się monologów sztucznej inteligencji. Jednym z dwóch pierwszych statków z tym napędem kieruje Andżelia, która jest sztuczną inteligencją i to właśnie ona prowadzi te monologi. Słuchanie ich znudziło mi się bardzo szybko.
Kolejna sprawa to fakt, że musiałem nasłuchać się za dużo opisów w tym audiobooko. Taki ostatni spory minus to fakt, że nie mamy wyjaśnione jak doszło do wysłania osadników na nową planetę. Co się za tym kryło. Mam też drobną uwagę do wydawnictwa. Wy podajecie, że fabuła rozgrywa się w XXVII wieku. Natomiast to jest błąd bo historia rozgrywa się w XXII wieku.
Jak przedstawia się strona techniczna audiobooka ? Powiem bardzo krótko “Proxima” powinna być nagrana na nowo. W trakcie słuchania dość często słyszałem jakieś stukoty, oddech lektora, a nie powinno być tego słychać.
No to na sam koniec jak zawsze oceny. “Proxima” za historię dostaje ode mnie 5/10. Natomiast ocena techniczna audiobooka 2/10. No i te dwa punkty to tak na prawdę za pana Siemianowskiego
To wszystko.  jeśli chodzi o podsumowanie. W komentarzach możecie dać znać jakie są Wasze najlepsze i najgorsze książki lub audiobooki. 
Linki
“Miasto szpiegów” Marek Krajewski    https://audioteka.com/pl/audiobook/miasto-szpiegow
“Była sobie rzeka” Diane Seterfield       https://audioteka.com/pl/audiobook/byla-sobie-rzeka
“W komnatach Wolff hall”       https://audioteka.com/pl/audiobook/w-komnatach-wolf-hall

 

 

 

 

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *